Не можеш да дадеш на хората това,...

Не можеш да дадеш на хората това, което те не са...

Вижте 2026 Toyota RAV4

Toyota разкри първите официални изображения на новия...

Баща на висшата мода: Човекът, който постави началото на модата, каквато я познаваме

отпечатай новината

18.05.2025 07:00 | Видян 82 пъти

Баща на висшата мода: Човекът, който постави началото на модата, каквато я познаваме

Чарлз Фредерик Уърт, наричан „бащата на висшата мода“, е първият дизайнер, известен с името си, а не с клиентите си. Основаната му през 1858 г. модна къща в Париж облича жени от цял свят и продължава съществуването си три поколения след смъртта му. Наследството му е представено в изложбата "Worth: Inventing Haute Couture" в музея Пти Пале, по случай 200 години от рождението му.

“Пти Пале е перфектното място за изложбата,” казва директорката Аник Лемоан. Показани са дрехи, носени от звезди като Сара Бернар и Нели Мелба, както и предмети от колекцията на семейство Уърт. Сред тях са парфюмът “Je Reviens” и оригинални шишета, проектирани от Рене Лалик.

Уърт променя модния бизнес: той не шие по идеи на клиентите, а представя свои дизайни, които те могат да изберат. „Жените идват при мен, за да искат моите идеи, не да налагат своите,“ казва той пред списание Blackwood's Edinburgh Magazine през 1858 г. Това обръща ролята на дизайнера – от изпълнител на желания, към авторитет в стила.

Неговите дрехи били модулни и иновативни, като например „трансформационната рокля“ с подвижни ръкави според времето на деня. „Уърт не винаги се съгласяваше с желанията на клиентките си,“ отбелязва кураторката Софи Гросиор. Популярността му нараства особено по време на Второто френско царство, когато баловете диктуват модата.

Подкрепян от императрица Юджения, Уърт става моден диктатор: „Уърт е авторитет,“ пише френското списание Le Monde Illustré през 1868 г. Клиенти му били кралски особи от цяла Европа, както и богати семейства от Америка, Индия, Япония и Египет. Работилницата му достига над 1 000 служители през 1870-те години.

Уърт първи започва да шие етикети с името си и въвежда модни ревюта с живи модели, за да защити оригиналите си от имитации. „Феноменът с копирането бе проблем за всички дизайнери,“ казва Гросиор. Наследството му се усеща и днес, като творчеството му вдъхновява както литературата, така и телевизията.

Наталия Каменова

Източник: CNN

Снимки: Courtest Petit Palais

автор: СЛАВА

Етикети: , , , ,
Добави в: Svejo.net svejo.net Facebook facebook.com

Няма коментари към тази новина !